Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem

Zapraszamy do naszych gabinetów w Bielsku-Białej na leczenie kanałowe zębów z wykorzystaniem mikroskopa.

Zdajemy sobie sprawę iż niektórzy z Państwa mogą odczuwać dyskomfort podczas leczenia kanałowego dlatego oferujemy tzw. leczenie jedno-seansowe – na jednej wizycie odbywa się całe leczenie.

Podczas leczenia kanałowego wykorzystujemy mikroskop (Leica) dzięki czemu możemy oferować maksymalną dokładność.

 

W jakim celu używa się mikroskopu w leczeniu kanałowym?

Leczenie kanałowe pod mikroskopemPrzede wszystkim lekarz dentysta może zobaczyć dokładnie kanały i komorę zęba co jest niezmiernie ważne aby dokładnie oczyścić te miejsca. Leczenie zęba pod mikroskopem jest też przydatne w momencie nietypowej anatomii zęba, w przypadku gdy korzenie są zakrzywione lub gdy kanały są zarośnięte, niedrożne (zwykle u osób starszych co jest efektem zmian zwyrodnieniowych miazgi).

Ze względu na wykorzystywaną dawniej metodę wypełniania kanałów zęba trudnymi do usunięcia materiałami powtórne leczenie czyli re-endo jest właśnie wykonywane za pomocą mikroskopu dzięki czemu stomatolog ma pełny obraz stanu kanału i ma możliwość zminimalizować ewentualne powikłania.

 

Czy można w inny sposób wyleczyć zęba niż za pomocą leczenia kanałowego?

Martwica miazgi oraz nieodwracalny stan zapalny miazgi to przesłanki do leczenia kanałowego zęba i niestety nie można zastosować innej metody niż leczenie kanałowe. W sytuacji kiedy miazga zęba jest zakażona bakteriami próchnicowymi także stosuje się wyżej wymienioną metodę leczenia. Miazga to tkanka która nie posiada zdolności regeneracji. Jedynymi zębami które są problematyczne w leczeniu kanałowym są tzw. ósemki dlatego częstym działaniem jest usunięcie tego zęba. Problem w leczeniu wynika z odległego położenia ósemek w jamie ustnej oraz dużej różnorodności anatomicznej.

Jakie korzyści daje leczenie kanałowe?

Pomimo iż ząb staje się martwy pozostaje on na swoim miejscu co jest zaletą ponieważ dawniej zęby usuwano i pojawiał się problem kosmetyczny. Nawet w martwym zębie system zawieszeniowy (tkanka ozębna) jest lepszy niż w zębie sztucznym czy implancie. Implant zrasta się na stałe z kością a ząb leczony kanałowo pozostaje ze swym hydraulicznym zawieszeniem.